W poprzednim artykule pisałem, że jednym z czynników decydujących o wysokości ciśnienia krwi jest miażdżyca, która sprawia, że naczynia krwionośne tracą swoją elastyczność.

Jak poprawić krążenie i obniżyć ciśnienie krwi?Za rozwój miażdżycy odpowiada cholesterol zawarty w produktach zwierzęcych. Postępujące wraz z wiekiem stwardnienie naczyń, wynikające z odkładania się złogów cholesterolu oraz tworzenia blaszek miażdżycowych jest w zasadzie nieodwracalne. Nie oznacza to jednak, że osoby z nadciśnieniem nic nie mogą zrobić, aby poprawić swój stan zdrowia. Wspomniałem poprzednio, że jeszcze dwa inne czynniki wpływają na wysokość ciśnienia krwi. Jednym z nich jest tak zwany opór obwodowy, jaki stawia krew przepływająca przez naczynia krwionośne. Opór ten zależy od właściwości krwi to znaczy od jej gęstości oraz lepkości, a także od napięcia ściany drobnych naczyń krwionośnych. Im gęstsza krew i bardziej lepka, tym większe ciśnienie jest potrzebne, aby utrzymać krążenie, aby krew mogła dotrzeć do każdej komórki organizmu. Nasz styl życia, to znaczy dieta oraz ilość wypijanych płynów decydują o właściwościach fizycznych naszej krwi. Warto znać i rozumieć podstawowe mechanizmy i procesy fizjologiczne zachodzące w naszym organizmie, bo taka świadomość pomoże nam podejmować dobre decyzje w trosce o nasze zdrowie. W 1 mililitrze krwi znajduje się 4-5 milionów krwinek czerwonych. Krwinki te muszą dotrzeć do każdej komórki naszego organizmu, aby dostarczyć tlen. Krwinki przepływają przez naczynia włosowate, które są tak cienkie, że krwinki muszą przeciskać się przez nie „gęsiego” to znaczy jedna za drugą. W 1 milimetrze sześciennym tkanek naszego organizmu znajduje się 3 tys. naczyń włosowatych.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.

Autor jest lekarzem, specjalistą chorób wewnętrznych. Pracuje jako lekarz rodzinny w Przychodni Vita-med. Pełni też dyżury w szpitalu na Oddziale Wewnętrznym.