W ostatnią sobotę lipca gościli w Szczytnie przedstawiciele Związku Stowarzyszeń

Niemieckich w byłych Prusach Wschodnich. Gospodarzem spotkania było szczycieńskie Stowarzyszenie Kulturalne Niemców „Heimat”. Udział wzięli w nim członkowie Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej z Morąga, Mrągowa, Pisza, Ełku, Biskupca, Nidzicy, no i oczywiście ze Szczytna. Łącznie w spotkaniu uczestniczyło 57 osób.

Historia i integracja

- Celem spotkania były wzmocnienie i pielęgnacja własnej tożsamości narodowej i kulturowej, poszerzenie wiedzy historycznej i regionalnej, a także pogłębienie kontaktów między członkami poszczególnych stowarzyszeń - mówi Helena Samsel, członek Zarządu Stowarzyszenia „Heimat”, odpowiedzialna za realizację przedsięwzięcia. Uczestnicy zapoznali się z historią Szczytna i okolic. Zwiedzili miasto, w tym jego centrum (ratusz, plac Juranda, zabytkowe kamienice, Zespół Szkół nr 2), Chatę Mazurską, okolice browaru, sądu i kaplicy Chrześcijan Baptystów. Jednym z głównych punktów była Wyższa Szkoła Policji. Uczestnikom przedstawiono historię budynków WSPol. oraz samej szkoły. W sali kinowej wyświetlono im dwa filmy przedstawiające pracę policji i działalność WSPol. Potem uczestnicy udali się jeszcze na wieżę ratuszową i do Muzeum Mazurskiego. W Miejskim Ośrodku Sportu przed gośćmi wystąpił zespół regionalny „Okaryna” oraz grupa śpiewacza Stowarzyszenia „Heimat”.

Gospodarz spotkania, Stowarzyszenie Kulturalne Niemców „Heimat” w Szczytnie działa już od 1991 roku. Aktualnie skupia 305 członków. Siedziba stowarzyszenia mieści się przy ulicy Bartna Strona 3. Jest otwarta w każdy poniedziałek i czwartek w godzinach od 13 do 17. Mniejszość niemiecka w województwie warmińsko - mazurskim posiada własne pismo regionalne o nazwie „Mitteilungsblatt”, ukazujące się co miesiąc, oraz własną audycję radiową „Allensteiner Welle”,

nadawaną w Radiu Olsztyn w każdą niedzielę po godzinie 18.00.

Środki na organizację spotkania w Szczytnie przekazał Konsulat RFN w Gdańsku i Fundacja Wspierania Śląska.

(ek)/Fot. archiwum