Chociaż przepisy kościelne na to zezwalają, księża ostrożnie podchodzą do sposobu podawania wiernym Komunii na rękę. Do tego grona należy też Metropolita Warmiński arcybiskup Edmund Piszcz.

Komunia raczej do ust

Polski zwyczaj lepszy

Przyjmowanie Komunii św. na rękę dopuścił II Synod Plenarny w Polsce (1991-99). Poza nielicznymi wyjątkami nie jest ona w taki sposób udzielana, bo żaden z biskupów nie wydał stosownego zezwolenia.

Temat był dyskutowany na ostatnich posiedzeniach Konferencji Episkopatu Polski. Powszechnie spodziewano się, że nowy sposób przyjmowania Komunii zostanie dopuszczony w Polsce od pierwszej niedzieli tegorocznego adwentu, czyli 28 listopada. Tak się jednak nie stało.

Proboszcz parafii Chrystusa Króla, ks. Mirosław Rudoman powiedział nam, iż na razie wiążący dokument episkopatu się nie pojawił, a gdy zostanie opracowany i przekazany Kościołowi w Polsce, będzie udzielał Komunii św. na dłoń tym, którzy wyrażą takie pragnienie. Zapewnia, iż przyjrzy się postawom wiernych.

- Po latach pracy duszpasterskiej można poznać kto przyjmuje Jezusa z prawdziwym szacunkiem i pobożnością - mówi ks. Rudoman. Jeśli komuś tego zabraknie, a będzie chciał przyjąć hostię na dłoń, nie zgodzi się na taką formę Komunii św. Zawsze odmówi jej dzieciom i młodzieży. O przypadkach znieważenia, profanacji Chleba Eucharystycznego, które miały miejsce w katolickiej Bawarii, ks. Mirosław mówił w kazaniu wygłoszonym podczas ubiegłorocznych uroczystości Bożego Ciała.

- Księża niemieccy przestrzegają kapłanów polskich, by młodym ludziom nie udzielali Komunii na dłoń, choć u naszych zachodnich sąsiadów ten zwyczaj jest powszechny - mówi ksiądz Rudoman. On sam zdecydowanie preferuje zwyczaj praktykowany w Polsce i zachęca wiernych, by się go trzymali.

W dotychczasowej pracy w parafii Chrystusa Króla tylko raz spotkał się z przypadkiem, kiedy komunikujący zażyczył sobie podania mu hostii na dłoń. Był to obywatel Niemiec.

Sceptycznie do takiej formy podchodzi też Metropolita Warmiński arcybiskup Edmund Piszcz.

- Tego rodzaju sposób przyjmowania Komunii zasugerował Sobór (Watykański II 1962-65 - przyp. red.) i my oczywiście z tego się nie wyłamujemy. W polskiej tradycji jest jednak przyjmowanie Komunii do ust, więc raczej się tego trzymajmy. Ja do takiej wersji zachęcam - powiedział "Kurkowi" ksiądz arcybiskup.

Jak się zachować

W przypadku udzielania Komunii na rękę, hostię trzeba przyjąć i spożyć bezpośrednio przed szafarzem, nie wolno oddalać się z nią w dłoni. Jeśli udzielający sakramentu przypuszcza niebezpieczeństwo profanacji Ciała Chrystusa, nie powinien udzielić Komunii w taki sposób.

Iwona Lipczanka

PS.

Jedna z katolickich witryn internetowycyh (www.katolik.pl) prowadzi sondę na powyższy temat. Na ponad 2300 oddanych głosów, komunia na rękę podoba się 41% respondentów, 51% ma przeciwną opinię, a 8% nie ma zdania.

2005.01.05