Budowa alei zasłużonych, utworzenie muzeum polskiego rock and rolla, festiwal klenczonowski - realizację m.in. takich zadań wyznaczyło sobie "Stowarzyszenie polski rock and roll im. Krzysztofa Klenczona w Szczytnie". Wykorzystując związki znanego artysty z naszym miastem chce, aby stało się ono polskim Memphis.

Nasze Memphis

Kilkanaście osób zebranych w piątkowe popołudnie 27 sierpnia w sali szczycieńskiego ratusza powołało do życia "Stowarzyszenie polski rock and roll im. Krzysztofa Klenczona w Szczytnie". Jednym z jego inicjatorów jest Maciej Cybulski, krytyk muzyczny, organizator kilku festiwali w Opolu i Sopocie, swego czasu blisko związany z Krzysztofem Klenczonem, obecnie dyrektor biura stanu Illinois w Warszawie.

Cybulskiemu bardzo spodobał się pomysł nazwania parku przy ul. Sienkiewicza imieniem Klenczona. Proponuje, by utworzyć w nim, na wzór Międzyzdrojów, aleję gwiazd, w szczycieńskim przypadku - rock and rolla. Na specjalnych płytkach montowanych wzdłuż alei, goszczący w Szczytnie artyści odciskaliby ślady swoich dłoni.

Powołane Stowarzyszenie, co roku zamierza organizować ogólnopolski festiwal klenczonowski, którego finał ma mieć miejsce podczas głównego koncertu "Dni i Nocy Szczytna".

- Chcemy, żeby koncert klenczonowski był bardziej klenczonowski - mówi Cybulski, niezadowolony z faktu, że podczas święta Szczytna coraz rzadziej pobrzmiewa muzyka Klenczona.

W bogatym arsenale pomysłów jest także utworzenie w Szczytnie muzeum rock and rolla i dwudniowy festiwal tej muzyki. W pierwszym dniu prezentowałyby się znane gwiazdy, w drugim - młodzi wykonawcy.

- Chodzi o to, by Szczytno z rock and rollem kojarzyło się tak, jak Mrągowo z country - podkreśla Cybulski.

Wizerunek taki, zdaniem burmistrza Bielinowicza, mogliby znakomicie utrwalać właściciele miejscowych pubów, restauracji, hoteli czy stacji benzynowych poprzez nadawanie swoim lokalom nazw pochodzących od tytułów piosenek Klenczona.

- Tak jak Memphis wykorzystało do promocji swego miasta osobę Elvisa Presleya, tak my chcemy wykorzystać postać Krzysztofa Klenczona - uzasadnia burmistrz.

Pierwszym etapem realizacji tego zadania będzie uroczyste otwarcie Parku im. Krzysztofa Klenczona w dniu 16 października. Na znajdującym się już tam okazałym kamieniu zostanie zamontowana tablica z nazwiskami nieżyjących artystów, zasłużonych dla polskiego rock and rolla. Do tego czasu w pobliżu ma też być uruchomiona piwiarenka z wystrojem nawiązującym do tej muzyki. W przyszłości piwiarenkę i głaz ma połączyć wspomniana już wyżej aleja gwiazd.

(o)

2004.09.01