Dwa nowe boiska ze sztuczną nawierzchnią zastąpią stare, wyasfaltowane

i niezbyt chętnie wykorzystywane przez szczycieńską młodzież obiekty przy bazie MOS-u i Gimnazjum nr 1. Dzięki udziałowi w ministerialnym programie miasto pokryje tylko jedną trzecią kosztów inwestycji. Zadanie ma zostać zrealizowane jeszcze w tym roku.

Sport blisko jeziora

MINISTERIALNE PARAMETRY

Zadanie będzie zrealizowane w ramach koordynowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki programu „Moje boisko Orlik 2012”. Zakłada on budowę w poszczególnych gminach kompleksów sportowych złożonych z dwóch boisk oraz budynków zaplecza. Na jednym z placów - mniejszym (18 na 32 metry) można uprawiać siatkówkę i koszykówkę, drugie natomiast to obiekt przystosowany wyłącznie do gry w piłkę nożną (jego wymiary to 30 na 62 metry). Obydwa będą wyposażone w sztuczną nawierzchnię, ogrodzenia i oprzyrządowanie pozwalające na uprawianie poszczególnych dyscyplin (słupki, bramki i kosze).

Program nie ogranicza się wyłącznie do budowy boisk. Zakłada również wspieranie przez ministerstwo imprez sportowych, które odbywać się będą na nowo wybudowanych obiektach. Wszystkie parametry techniczne boisk są ustalone przez ministerstwo, zatem podmioty zainteresowane skorzystaniem z projektu nie muszą przygotowywać dokumentacji technicznych. Powinny tylko uzupełnić je o szczegóły związane z zagospodarowaniem najbliższego otoczenia kompleksu. Gmina miejska Szczytno jako jedyna w całym powiecie skorzysta z możliwości, jakie daje „Orlik”. O tym, na terenie których samorządów powstaną boiska, decydował zarząd województwa. Nasz powiat, zgodnie z przyjętymi ustaleniami, mógł liczyć na dofinansowanie tylko jednego tego typu obiektu. Ogółem w województwie ma ich powstać 21. Koszt wybudowania jednego kompleksu to 1 mln złotych. Po jednej trzeciej tej sumy wykładają ministerstwo, Urząd Marszałkowski i zainteresowany samorząd.

W CENTRUM I POD OPIEKĄ

Dwa boiska będą usytuowane po obydwu stronach ulicy Spacerowej. Mniejsze ma się znajdować na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i zastąpi stary asfaltowy plac do gry, dziś sporadycznie wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem. Drugie z boisk - piłkarskie będzie zlokalizowane obok Gimnazjum nr 1 - dokładnie po przeciwnej stronie drogi. Zaplecze sportowo-socjalne ma się znajdować obok większego z placów gry, tuż przy wieży strażackiej. Co zadecydowało o takiej lokalizacji? Burmistrz Danuta Górska wskazuje kilka powodów.

- Przede wszystkim zależało nam, żeby te obiekty znajdowały się blisko centrum miasta i posiadały należytą opiekę - tłumaczy burmistrz. Nad boiskami ma ją sprawować gimnazjum i MOS. Lokalizacja jest również korzystna dla szkoły, która w chwili obecnej nie dysponuje położonym w bezpośrednim sąsiedztwie obiektem przystosowanym do gry chociażby w piłkę nożną. Wreszcie, usytuowanie w centrum ma spowodować większe zainteresowanie boiskami ze strony mieszkańców. Dlatego miasto zrezygnowało z pierwotnej koncepcji, zakładającej ich budowę na ulicy Śląskiej, na nieużytkach położonych naprzeciwko stadionu miejskiego.

- W przypadku naszego miasta niebagatelne znaczenie ma również fakt, że ta inwestycja znakomicie wpisuje się w projekt rewitalizacji brzegów jezior, mający na celu podniesienie ich atrakcyjności za sprawą obiektów służących m.in. rekreacji - dodaje Danuta Górska.

CZAS NA STADION

Zgodnie z założeniami programu, z nowych obiektów korzystać ma przede wszystkim szczycieńska młodzież. W godzinach lekcyjnych będą to uczniowie Gimnazjum nr 1, a po południu - wszyscy chętni. Za korzystanie z boisk nie trzeba będzie płacić. Inwestycja ma się doczekać realizacji jeszcze w tym roku.

Niewykluczone, że w najbliższej przyszłości stan miejskiej infrastruktury sportowej ulegnie dalszej poprawie. Miasto przygotowuje już projekt modernizacji stadionu przy Śląskiej.

- Chcemy, żeby w przyszłości służył on młodzieży ze wszystkich szczycieńskich szkół i spełniał wymogi nowoczesnego obiektu sportowego - zapowiada burmistrz Górska.

Wojciech Kułakowski/Fot. Ł. Łogmin