Rolnicy z gminy Pasym wraz z pozostałymi mieszkańcami oraz turystami uroczyście obchodzili Święto Plonów. Podczas tegorocznych dożynek wiele mówiło się o szansach, jakie miejscowemu rolnictwu mają stworzyć środki z Unii Europejskiej.

Unijne szanse

DOBRE CZASY DLA AKTYWNYCH

Gminne dożynki w Pasymiu odbyły się w niedzielę 26 sierpnia. W przemówieniu powitalnym ich gospodarz burmistrz Bernard Mius podkreślał, że rolnictwo w gminie coraz prężniej się rozwija, czego dowodem są liczne inwestycje dostosowane do unijnych standardów.

- W najbliższych latach Unia Europejska przeznaczy znaczne środki na unowocześnienie sfery rolniczej. Jestem przekonany, że nasi rolnicy po nie sięgną - przekonywał Bernard Mius.

O szansach wynikających z dopływu unijnych funduszy mówiła rownież wicemarszałek województwa Urszula Pasławska. Zwracała jednak uwagę, że pieniądze otrzymają w pierwszej kolejności samorządy aktywne, mające gotowe projekty i plany ich wykorzystania. Komplementowała przy okazji lokalnych włodarzy.

- Pasym ma dobrego burmistrza i starostę, więc na pewno się wam uda - nie szczędziła ciepłych słów gospodarzom dożynek. Czy jej słowa się spełnią, pokaże najbliższy czas.

NAJPIĘKNIEJSZE POSESJE ...

Podczas oficjalnej części uroczystości burmistrz Mius uhonorował specjalnymi dyplomami prezesa koła HDK działającego przy OSP Pasym Jana Piotrowskiego oraz Macieja Rokusa ze Śląskiej Specjalnej Grupy Płetwonurków. Pierwszy został nagrodzony za długoletnią działalność w krwiodawstwie, drugi za pomoc przy organizacji niedawnych Dni Pasymia. W trakcie dożynek rozstrzygnięto również ogłoszony przed kilkoma miesiącami konkurs na najpiękniejszą posesję w gminie. Komisja konkursowa pod przewodnictwem sekretarza pasymskiego urzędu Jarosława Milewskiego oceniała 16 posesji. Jurorzy brali pod uwagę porządek, wygląd oraz estetykę budynków i ogrodzeń, a także zieleń i elementy małej architektury ogrodowej. Palma pierwszeństwa w konkursie przypadła reprezentantce Michałek, Jolancie Slot. Zdobyła ona 256 punktów. Drugie miejsce zajął Janusz Satuła z Gromu (253 punkty), a trzecie Tadeusz Kobierecki z Michałek (236 punktów).

... I WIEŃCE DOŻYNKOWE

Na tym jednak nie koniec konkursowych emocji towarzyszących tegorocznemu Świętu Plonów. Jak co roku odbyła się również rywalizacja o miano najpiękniejszego wieńca dożynkowego. Jury złożone m.in. ze starosty Matłacha i wicemarszałek Pasławskiej nie miało łatwego wyboru, o czym świadczy to, że nie mogło zdecydować się na jednego zwycięzcę. Ostatecznie pierwsze miejsce zajęły ex equo dwa sołectwa - Tylkowo i Dybowo. Mieszkańcy tej ostatniej wsi przygotowali wieniec, jakiego dotąd w Pasymiu chyba jeszcze nie widziano - była ta replika miejskiego ratusza udekorowana kwiatami oraz kłosami zbóż. Tylkowo zaś wykonało tradycyjną dożynkową ozdobę. Trzecie miejsce przypadło Michałkom za okazałą dynię, a czwarte Narajtom za ... taczkę.

łuk/Fot. M.J.Plitt