Byli pracownicy nieistniejących już zakładów pracy, potrzebujący zaświadczeń o przebiegu kariery zawodowej i poborach, mogą bez problemu uzyskać je w archiwach w Olsztynie lub Ostródzie.

Do redakcji nadszedł list. Oto jego treść:

Droga Redakcjo!

Zwracam się z prośbą o pomoc, może jesteście w stanie mi pomóc.

Był okres, gdy pracowałem w "Lenpolu" w Szczytnie. Potrzebne są mi obecnie papiery z tych lat, a nie mogę dowiedzieć się, gdzie szukać archiwum z aktami. Już pytałem różnych osób, każdy zbywa, a ja dalej szukam. To jest bardzo pilna sprawa, muszę te dokumenty złożyć w ZUS-ie.

Redakcjo, proszę bardzo, jeśli jesteście w stanie mi pomóc, proszę o tę pomoc.

Z góry serdecznie dziękuję. Łączę pozdrowienia.

Grzegorz Dąbrowski

Wielbark

Aby rozwiązać problem naszego czytelnika zadzwoniliśmy do Archiwum Rotacyjnego "Ład" w Olsztynie. Tam dowiedzieliśmy się, że dokumenty "lenpolowskie" mieszczą się w Składnicy "Polmaxpol" w Ostródzie obok archiwów innych znanych, nieistniejących już firm: Ekowodrolu, Rejonowego Przedsiębiorstwa Melioracyjnego, Spółdzielni Inwalidów "Kalinka", Rolniczej Spółdzielni w Lemanach, POM-u, Warmisu czy Bantexu. Natomiast w "Ładzie" niezbędne dokumenty znajdą pracownicy "Unitry-Cemi" i Transbudu. Z kolei w Archiwum Państwowym o potwierdzenie pracy mogą pytać etatowi pracownicy PZPR, ZSMP i ZMW.

- By starać się o potrzebne zaświadczenia nie trzeba wcale narażać się na koszty podróży - informuje Marlena Kulińska z Archiwum Rotacyjnego "Ład". - Wystarczy napisać podanie prosząc o wydanie świadectwa pracy czy wysokości zarobków, podać nazwę firmy, okres zatrudnienia, stanowisko, aktualny adres, telefon oraz dane osobowe: imię i nazwisko, datę urodzenia oraz imię ojca.

MIEJSCA GDZIE ZNAJDUJĄ SIĘ AKTA ZLIKWIDOWANYCH FIRM ZE SZCZYTNA

Archiwum Rotacyjne "Ład", 10-521 Olsztyn, ul. Partyzantów 18, pokój 107, tel. 527 60 96

Archiwum Państwowe, 10-521 Olsztyn, ul. Partyzantów 18, pokój 107, tel. 527 60 96, wew. 308

Archiwum "Polmaxpol", 14-100 Ostróda, ul. Czarnieckiego 21/11, tel. 646 32 78.

(o)

2003.05.28