Dobra wiadomość dla mieszkańców od lat bezskutecznie ubiegających się o przekształcenie prawa do nieruchomości we własność. Każdy członek Spółdzielni Mieszkaniowej "Odrodzenie" i właściciel domku jednorodzinnego w Szczytnie już wkrótce będzie mógł mieć w posiadaniu nie tylko mieszkanie, ale i grunt pod nim. Trudniej będzie o to zabiegać pozostałym mieszkańcom, współwłaścicielom budynków wielorodzinnych.

Zielone światło dla własności

Prawo użytkowania wieczystego jest najsilniejszym po własności prawem rzeczowym: w pełni zbywalnym i dziedzicznym oraz zapewniającym pełny zakres ochrony. Mimo to, w ostatnim okresie występuje silna presja społeczna na przekształcenie go w odrębną własność. Jednym z powodów są coraz częstsze roszczenia byłych mieszkańców naszych ziem, którzy domagają się zwrotu utraconych majątków.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Szczytna, Rada Miejska podjęła w ub.r. dwie uchwały umożliwiające im zakup posiadanej w użytkowaniu wieczystym działki wykorzystywanej na cele mieszkaniowe za 10% jej wartości. Z prawa do tego mogą też korzystać, za pośrednictwem spółdzielni mieszkaniowej, jej członkowie.

- Jesteśmy już gotowi do przeprowadzenia pełnego uwłaszczenia - informuje prezes spółdzielni "Odrodzenie" w Szczytnie Krzysztof Krakowski.

Przygotowania do tego trwały wiele miesięcy, bo trzeba było wykonać pełną inwentaryzację i podział działek, tak, by każdy blok usytuowany był na innej. Tylko w dwóch przypadkach to się nie udało, bo na przeszkodzie stanęło prawo budowlane.

Dzięki tej operacji spółdzielnia będzie mogła wykupywać od miasta grunt znajdujący się pod konkretnym budynkiem. To usprawni całą procedurę. W skrócie polegać będzie ona na tym, że każdy zainteresowany uzyskaniem prawa własności do gruntu pod mieszkaniem będzie musiał wystąpić w tej sprawie do Urzędu Miejskiego. Ten wyceni całą działkę, którą następnie za 90% wartości wykupi spółdzielnia i przekaże prawo własności swoim członkom.

Jeszcze kilka miesięcy temu władze spółdzielni nie były zainteresowane nabyciem na własność zajmowanych działek, tłumacząc to tym, że nie stać ich na opłacenie nawet 10% wartości gruntów. Teraz sytuacja się zmieniła.

- Po ostatnich zmianach w prawodawstwie, które znacznie podniosły wartość wieczystego użytkowania, te 10% nie jest już wielką kwotą - mówi prezes Krakowski.

Zapowiada też, że spółdzielnia nie będzie pobierać od swoich członków żadnych opłat za przekształcenia. Będą musieli tylko zapłacić za akt notarialny i wpis do księgi wieczystej.

Obecnie na ogólną liczbę 2500 spółdzielczych mieszkań, złożonych jest 600 podań o zamianę prawa użytkowania wieczystego na własność.

Prezes Krakowski zapewnia, że jest zwolennikiem takich rozwiązań.

- Im pełniejsza własność, tym ludzie bardziej dbają o mieszkanie - mówi na podstawie własnych obserwacji.

Już w lutym wszyscy członkowie spółdzielni otrzymają informacje o możliwości przekształcenia prawa do zajmowanego lokalu. A wiosną, jak zapowiada prezes, osoby zainteresowane będą mogły cieszyć się z posiadania pełnych praw własności do swojego mieszkania.

O zmianę wieczystego użytkowania na własność mogą też ubiegać się pozostali mieszkańcy Szczytna. Im również przysługuje 90% rabat. W lepszej sytuacji są jednak właściciele domków jednorodzinnych, bo jedyne, co ich czeka to opłata u notariusza i w Wydziale Ksiąg Wieczystych oraz zapłata za działkę. Jaka będzie jej wycena?

- Niewielka. Za działkę 6 arową będącą w użytkowaniu 20 lat trzeba będzie zapłacić 500-600 zł - odpowiada Marta Deptuła-Sitarek z Wydziału Rozwoju Miasta.

W gorszej sytuacji będą właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Prawo do własności gruntu uzyskają tylko w przypadku, gdy wystąpią o to także pozostali współwłaściciele domu. Innej możliwości obecnie obowiązujące prawo nie przewiduje. Ale niewykluczone, że wkrótce się to zmieni.

W sejmie przedłożone są dwa projekty ustaw dotyczących przekształcenia użytkowania wieczystego we własność. Pierwszy przewiduje to z mocy prawa i na koszt państwa. Drugi daje możliwość nabycia gruntu na własność przez osoby fizyczne odpłatnie, pod warunkiem, że od dnia ustanowienia użytkowania wieczystego minęło 10 lat i została zakończona zabudowa na gruncie.

* * *

W połowie stycznia zawiązało się w Szczytnie Obywatelskie Stowarzyszenie Uwłaszczeniowe. Przyczynkiem do tego stała się wizyta w naszym mieście senatora Adama Bieli, autora projektu ustawy dotyczącej bezpłatnego przekształcenia prawa użytkowania wieczystego we własność.

- Naszym głównym celem jest to, aby każdy mieszkaniec spółdzielni mieszkaniowej przejął na własność zajmowane przez siebie mieszkanie oraz grunt, na którym się ono znajduje - mówi Justyna Szydlik, przewodnicząca stowarzyszenia liczącego 20 osób.

Zwraca ona uwagę na to, że spółdzielnie zbyt opieszale i niechętnie rozpatrują wnioski lokatorów o przeniesienie na nich odrębnego prawa własności.

Do szczycieńskiego stowarzyszenia nie należą tylko spółdzielcy, ale także członkowie wspólnot i osoby zajmujące mieszkania komunalne. Organizacja opracowała już nawet własny statut i zamierza swoją działalnością zainteresować miejskie władze. Na razie stowarzyszenie koncentruje się na udzielaniu pomocy przy wypełnianiu wniosków do spółdzielni. Spotkania Zarządu z mieszkańcami odbywają się w każdy czwartek o godzinie 17.00 w Klubie Seniora przy ulicy Ogrodowej.

(olan, łuk)

2005.02.02